Extrémní bouřky v Česku: kroupy neobvyklých rozměrů ničí úrodu našich zemědělců

Bouřky se nad územím České republiky ve větší míře začaly objevovat již od pondělí 21. června. Ve čtvrtek večer dorazily ale další silné bouřky doprovázené krupobitím. Právě kroupy, které na některých místech dosahovaly neobvyklých rozměrů, napáchaly značné škody na majetku klientů Agra pojišťovny.

Nešlo však jen o silné krupobití, které ničilo zemědělské porosty. Úrodu ničily i další živly jako jsou záplavy, povodně, vichřice a v neposlední řadě u nás neobvyklé tornádo.

Nejčastější škody krupobitím, které klienti Agra pojišťovně hlásí, se týkají polních plodin. Nelze ale nezmínit velké škody na ovocných sadech a vinohradech. A například po cukrové řepě zůstaly jen otlučené pahýly.

Podle statistik Agra pojišťovny nejpostiženějšími oblastmi se staly Severočeský, Jihočeský a Jihomoravský kraj. Odsud bylo nahlášeno ca 60 pojistných událostí na porostech, z toho polovina od moravských zemědělců.

Nejvíce hlášených pojistných událostí tedy souvisí se čtvrtečními bouřkami. „Kroupy od pondělního rána způsobily desítky škod za miliony Kč. Téměř 90% škod způsobilo krupobití. Počet hlášených škod ještě není konečný a je zřejmé, že tato čísla budou v následujících dnech ještě vzrůstat. Proto mohu celkovou výši škod zatím jen velmi hrubě odhadovat na 75.000.000 Kč,“ uvádí Marek Bizoň, ředitel Agra pojišťovny.

Aktuálně probíhá mapování postižených oblastí, po kterém budou následovat prohlídky poškozených porostů. Konkrétně pak na Moravě přijde na řadu likvidace zemědělských plodin až v době, kdy se situace ustálí a vyřeší se mnohem závažnější problémy.

INFO PRO NAŠE KLIENTY
• Nahlaste vzniklou škodu online, a to prostřednictvím webových stránek www.agrapojistovna.cz nebo jednoduše přes Klientský portál
• Zde pohodlně vyplňte potřebné údaje, formulář odešlete a vzápětí obdržíte informační email s potvrzením o přijetí oznámení.
• V nejbližší době Vás bude kontaktovat likvidátor pojišťovny a dohodne s Vámi vhodný termín prohlídky.

TZ/Agra pojišťovna, 25.6.2021