Jsme připraveni i na nečekané výzvy

Úroda je sklizená a tak nastává čas na tradiční ohlédnutí za uplynulým rokem. Byl to rok od samého počátku plný nástrah a překážek. Mediálnímu zpravodajství nejvíce dominovala slova „covid“ a „koronavirus“. A je zcela jasné, že pandemie měla tvrdý dopad i na české a moravské zemědělce. Když je navíc potrápily i extrémní výkyvy počasí, byla to jedna velká zkouška. Jak celou situaci a průběh roku hodnotí Agra pojišťovna, prozradí její ředitel, Marek Bizoň.

Máme za sebou další škodní sezónu. Jaká byla z pohledu Agra pojišťovny?

Ano, jedna sezóna se blíží ke konci, ale další se již pomalu rozbíhá. Co se týče škod, rok 2020 se zařadil mezi ty náročnější. Samozřejmě jsme také museli zareagovat a přizpůsobit se situaci kolem COVIDU.

Můžete být konkrétní? V jakých směrech?

Již na začátku pandemie jsme poznali, že jsme na tyto situace připraveni. Porady jsme vyměnili za online meetingy, osobní návštěvy za video konference. Již před několika lety jsme se vydali cestou zjednodušení a zefektivnění práce díky novým technologiím. Pro naše klienty a obchodní partnery jsme zřídili Klientský portál, kde každý najde veškeré dokumenty v elektronické podobě. Tím jsme odbourali papírovou dokumentaci. To se ukázalo jako dobrý směr a v době, kdy ostatní operativně řešili, jak se vypořádat se situací kolem COVIDU, my jsme fungovali průběžně bez omezení. Že jsme situaci zvládli, nás hned záhy začali ubezpečovat naši klienti i spolupracující makléři. Tato zpětná vazba vám samozřejmě dodá další chuť pokračovat v nastoleném směru.

A jaký byl tedy rok po stránce škod?

Letošní rok byl velmi rozmanitý. Již na podzim, kdy nám začíná škodní sezóna, jsme likvidovali stovky hektarů zaoraných plodin po poškození škůdci. Jednalo se o škody způsobené slimáky, dřepčíky, ale i hraboši. A bylo jich opravdu hodně. Takto poškozené plodiny se zaorávaly i na jaře. S nástupem jara se pak objevily mrazy na ovoci. V této době jsme ještě netušili, co nám toto riziko přinese. Na jaře se provádí pouze předběžné prohlídky a tyto škody mrazem jsou finalizovány až na konci léta.

Začátek tedy nebyl moc pozitivní…

Máte pravdu, nebyl. Ale tím to ještě neskončilo. Jak víte, jsme jediná pojišťovna, která již několikátým rokem pojišťuje sucho. Říkáte si sucho? Letos? Když bylo tolik srážek? Ale březen a duben byly velmi suché měsíce. Na 80% meteostanic, ze kterých čerpáme data, byly naměřeny podprůměrné srážky, což znamenalo plnění pro klienty.

Sucho vystřídaly prudké srážky často doprovázené krupobitím. Letos byla nejvíce zasažena Vysočina, střední a severní Morava a částečně střední Čechy. Krupobití bylo silné a plošné. Některé škody se pohybovaly až ke 100%. Krupobití nás takto provázelo v podstatě až do září. Nevyhnulo se jak polním plodinám, tak i ovoci a zelenině, či chmelu. Koncem léta se finalizovaly škody mrazem na ovoci a ty byly nakonec velmi vysoké, místy až katastrofické.

Takže to byl pro pojišťovnu náročný rok?

S ohledem na vyplacené plnění ano. Pokud však vezmu v úvahu všechny překážky a komplikace spojené s COVIDem a plošnými omezeními na jaře i teď na podzim, tak musím říci, že jsme se s tím vším popasovali dobře.

Jak se dařilo pojišťovně z pohledu obchodu?

Je důležité, že si i v nelehkých dobách zemědělci uvědomují riziko svého podnikání, které se odehrává z velké části pod širým nebem. To je důvod, proč si svá hospodářství pojišťují. A my si ceníme toho, že čím dál více klientů vkládá důvěru právě do nás.

Existuje něco, co vás může ještě překvapit?

Samozřejmě vždy je potřeba být ve střehu, ale s odstupem několika měsíců a týdnů musím říci, že nás tento extrémní rok posílil. Věřím, že vše pozitivní z tohoto roku přesuneme i do let příštích.

Připravuje Agra pojišťovna pro rok 2021 nějaké novinky?

Ano, každý rok se snažíme nabídnout nějaké novinky nebo inovace stávajících produktů. Pro nadcházející sezónu máme připraveno již několik vylepšení směrem ke klientovi. Upřímně, ono se již mnoho nových produktů nebo rizik vymyslet nedá. Ale jako specializovaná zemědělská pojišťovna se snažíme předložit vždy něco navíc. Příkladem je pojištění sucha nebo skutečnost, že za škody způsobené škůdci vyplácíme plnění již teď na podzim.

Poslední otázka, co je nyní aktuální?  Co byste rád ještě zmínil?

Aktuálně vystavujeme podklady pro dotace na pojištění. Dále provádíme prohlídky nově osetých ploch řepkou, kterou ničí především přemnožení hraboši. A v neposlední řadě se připravujeme na novou sezónu.

Kvůli nebo naopak díky veškerým omezením, se kterými se všichni potýkáme, máme možnost více než kdy jindy sledovat trendy sociálních sítí. Díky YouTube videu jsme poděkovali našim zemědělcům za jejich práci a nasazení. I já bych jim rád poděkoval za jejich dobrou spolupráci. Někteří z nich jsou navíc našimi likvidátory, takže i jim děkuji za nasazení v letošní nelehké sezóně.

Ing. Edita Křížová, Agra pojišťovna

Tento článek byl zveřejněn v týdeníku Zemědělec č. 43/2020