Pojištění sucha je pro pojišťovnu každoroční výzva

Suchý rok kdysi býval výjimkou. Za posledních pět let však sucho zasáhlo rozsáhlé regiony České republiky hned několikrát. A ač se zdá, že letošní rok 2020 suchý nebyl, opak je pravdou. Komerční pojištění sucha nabízí stále jen jedna z pojišťoven. Marek Bizoň, ředitel Agra pojišťovny, komentuje aktuální vývoj kolem tohoto rizika. 

Mají zemědělci zájem o pojištění pro případ sucha?

Ano, v posledních třech letech jsme zaznamenali značný nárůst poptávky. Produkt nabízíme již několikátým rokem, a suché roky 2015, 2017 a 2018 vedly k tomu, že se zájem v mezičase mnohonásobně zvýšil. Přispívá k tomu i skrytá reklama v podobě vyplacených škod suchem.

Sucho tedy pojistitelné je?

Ano, samozřejmě. Většina hlavních plodin pojistit lze. K tomuto tématu už jen zbývá dodat, že každoročně se vyplácí nemalé plnění.

 Co tedy lze u Agra pojišťovny pojistit?

Formou indexového pojištění pojišťujeme pro případ sucha pšenici ozimou, oves ozimý, triticale ozimé, žito ozimé, kukuřici jak zrnovou tak silážní, slunečnici a sóju. Systém je velmi jednoduchý, indexové pojištění znamená, že se pracuje výlučně s úhrny srážek. Klient si zvolí ze sítě ČHMÚ „svoji“ meteorologickou stanici. U ní se pak porovnají aktuální srážky s dlouhodobým průměrem. V případě srážkového deficitu se vyplatí předpokládaná ztráta na výnosu plodiny.

Jaké podmínky je třeba zohlednit?

Kdo má zájem se pojistit, musí si pohlídat termíny – pojištění je možno sjednat nejpozději dva týdny před započetím období, ve kterém sledujeme srážky. U obilnin lhůta vychází na polovinu února, u kukuřice, slunečnice a sóji na konec března. Pojistné se pohybuje v rozmezí 500-1500 Kč/ha, odvíjí se od pojistné částky a srážkoměrné stanice. Rádi zpracujeme zájemcům kalkulaci, kontakty každý najde na našich webových stránkách.

 Vyřeší v budoucnu pojištění veškeré problémy týkající se sucha?

To určitě ne. Pojišťovna pomůže pouze v případě katastrofy, tedy když naprší velmi málo. To, že krajina není schopná vodu pojmout a udržet, je velmi komplexní problém. Existuje celá řada opatření, kterými lze dopady sucha či nerovnoměrných srážek zmírnit, to už ale mluvíme o vodohospodářství, agrotechnických operacích či krajinotvorbě.

 

Ing. Edita Křížová,
Agra pojišťovna

Článek byl zveřejněn v Zemědělci, č.46