Pracovní návštěva v ESA/ESRIN v Itálii

Digitalizace v oblasti zemědělství je jednou z našich priorit. Měli jsme tu čest navštívit sídlo Evropského institutu pro výzkum vesmíru (ESRIN) Evropské kosmické agentury (ESA) se sídlem v italském Frascati.

Dr. Weinberger – generální ředitel Österreichische Hagelversicherung spolu s Markem Bizoňem – ředitelem Agra pojišťovny a Ing. Helenou Makovcovou – zástupkyní ředitele Agra pojišťovny měli příležitost pohovořit se Simonettou Cheli – ředitelkou Střediska pro pozorování vesmíru a generální ředitelkou ESRIN.

„Seznámili jsme se s nejnovějšími technologiemi, které sledují dopady klimatických změn na planetu a mohly by tak vážně ohrozit potravinovou bezpečnost. V neposlední řadě jsme se dozvěděli mnoho cenných informací o možnostech využití dat vygenerovaných satelity ESA, například právě pro vývoj nových produktů zemědělského pojištění. Data z družice a satelitní snímky využíváme již dlouhodobě v rámci služby AgraSat nebo likvidace škod,“ uvedl Marek Bizoň.

Účelem ESA je zajišťovat a podporovat spolupráci mezi členskými státy v oblasti kosmického výzkumu a technologií za výlučně mírovými účely a vývoj jejich kosmických aplikací s úmyslem jejich využití pro vědecké účely a pro funkční systémy kosmických aplikací. ESA má v současnosti 22 členských států včetně České republiky, která se stala 18. členským státem ESA dne 12. listopadu 2008.

AP/16.1.2023